« Powrót do aktualności

25 kwietnia 2012
Guarini - syn Goldwina numer 1 na świecie - wycena kwiecień 2012

Jeśli Państwo teraz myślą, że taki nagłówek czytali Państwo dopiero co w grudniu, mają Państwo oczywiście rację, jednak po najnowszych szacunkach wartości hodowlanej przeprowadzonych w kwietniu informacja ta nie straciła ani trochę na aktualności. Co więcej, wartość hodowlana buhaja cały czas rośnie, na niemieckiej TOP-liście Guarini awansował na drugie miejsce wśród buhajów, jeżeli chodzi o łączną wartość hodowlaną. Dla nas jest nadal numerem 1.

Korekta danych bazowych oraz nowa wartość hodowlana dotycząca wycieleń
Jak każdej wiosny także i w tym roku rutynowo dokonano korekty bazowych względnych wartości hodowlanych. Korekta nie wpływa wyłącznie na buhaje, których potomstwo zostało już sprawdzone, lecz skutkuje oczywiście także zmianami genomicznych wartości hodowlanych i należy ją odpowiednio uwzględniać przy ocenie buhajów.
Nową podstawę do oceny buhajów czarno-białych i czerwono-białych stanowią buhaje urodzone w latach 1998-2004 (wcześniej 1997-2003). Dla cech głównych określono następujące współczynniki bazowe:
  RZM RZS RZE RZN RZR RZG
Korekta -0,5 -0,7 -2,5 -1,5 0,1 -1,7
Średnio odlicza się zatem prawie 2 punkty łącznej względnej wartości hodowlanej. W przypadku wszystkich cech za wyjątkiem płodności córek wzrosły średnie parametry genetyczne (postęp hodowlany), najmocniej w zakresie pokroju. Dlatego korekta podstawowa jest tu największa. W przypadku płodności córek średnie parametry dla młodszych roczników ciągle jeszcze spadają, co sprawia, że aktualna wartość bazowa jest obecnie nieznacznie niższa niż poprzednia, czyli średnia względna wartość hodowlana dla reprodukcji w przypadku buhajów lekko wzrasta (dodatnia korekta wartości bazowej).
Po raz pierwszy wartość hodowlaną dla wycieleń oszacowano według nowego modelu. W tym przypadku wycielenia jałówek i krów (2 i 3 wycielenie) są traktowane jako niezależne cechy do oszacowania. Wprowadzono nowe podsumowujące względne wartości hodowlane RZKd i RZKm. Dzięki nim na podstawie jednej wartości łatwiej jest wybrać buhaje pozwalające na łatwe wycielenia (RZKd, bezpośrednio lub po ojcu) wzgl. posiadające cechy wycieleń córek poszczególnych buhajów (RZKm, po matce).


Guarini - nadal na pozycji lidera
Nasz Guarini - syn Goldwina - mimo korekty współczynników bazowych poprawił swoje notowania, jego łączna względna wartość hodowlana wzrosła o 2 punkty. Poprawa parametrów wynika z jednej strony z ponownego poprawienia współczynnika wydajności, w szczególności w zakresie białka. Jego wartość hodowlana dla białka przy niemal niezmienionych parametrach, jeżeli chodzi o ilość mleka, wzrosła do +0,20%, zaś wartość hodowlana w odniesieniu do ilości białka do +55 kg. Z drugiej strony poprawie uległa też taka cecha, jak zdrowotność wymienia, tym razem mocnych dodatkowych 5 punktów w parametrze RZG pozwoliło uzyskać 128 punktów.
Buhaj ten cieszy się stopniowo coraz większym powodzeniem w międzynarodowych rankingach. Na liście Interbull ułożonej według RZG zajmuje on 10 miejsce, co oznacza awans o 2 miejsca w stosunku do ostatniego szacowania. W USA zajmuje miejsce 24 przy łącznej wartości hodowlanej gTPI 2063, co sprawia, że jest to najwyżej ulokowany w tym rankingu syn Goldwina oraz czwarty z kolei buhaj zagraniczny.
Jego córki z okresu testowego przechodzą w większości już drugą laktację. Generalnie bardzo dobrze się rozwijały. Ich właściciele są bardzo zadowoleni z takich parametrów jak wydajność, dostępność oraz fantastyczny stan wymion. Wartość hodowlaną Guariniego określono na bazie danych dotyczących jego 151 córek. Jeżeli chodzi o wartość hodowlaną dla pokroju uwzględniono dane klasyfikacyjne dla 97 córek. Oznacza to, że wartości hodowlane tego buhaja są bardzo stabilne. Liczne nowo narodzone po fazie testu buhaja cielęta urodziły się bez problemów, co znajduje odzwierciedlenie w nowym bezpośrednim indeksie wycieleń (RZKd) , w którym buhaj ten zdobył 110 punktów.
Obdarzony licznymi dobrymi cechami Guarini może być wykorzystywany uniwersalnie. Jego potomstwo stanowią długowieczne krowy o dużej zawartości białka w mleku, wyróżniające się zdrowymi i mocno zawieszonymi wymionami. Względna wartość hodowlana na poziomie 130 w kategorii fitness również potwierdza wysoką jakość tego buhaja.


Leko i Lonar - nadają ton wśród synów Laudana
Numerem 1 spośród wszystkich synów Laudana pozostaje w Niemczech i w skali świata Leko. Jego notowania podczas kwietniowej wyceny pozostały stabilne, nawet nieco poprawił wynik. Córki Leko reprezentują odmianę krowy hodowanej w oborach wolnostanowiskowych, o średniej budowie ciała, dobrej szerokości przedniej części tułowia, z ładnymi, otwartymi żebrami, o doskonałej podstawie i z wysoko zawieszonymi, szerokimi wymionami. Bardzo wysoka wydajność potencjalna córek Leko jest imponująca. Do tej pory 57 córek tego buhaja zakończyło drugą laktację z wynikiem niemal 10.200 kg mleka.
Na szczególną uwagę zasługują cechy związane z wycieleniami. Osobnik wykazuje tu zarówno po ojcu, jak i po matce bardzo dobre paramery (po 110). Jego potomstwo przychodzi na świat bez komplikacji. Także jego córki miały dobre wyniki, jeżeli chodzi o wycielenia.

Lonar był w ubiegłym roku drugim najintensywniej wykorzystanym buhajem w Niemczech. Nie trzeba tu niczego dodawać. Geny fitness jego ojca Laudana oraz wysoka jakość pokroju jego przodków ze strony matki sprawiły, że Lonar jest doskonałym przykładem buhaja rasy holsztyno-fryzyjskiej.
Bez wątpienia Lonar przekazuje wysoką jakość pokroju swojemu potomstwu. Jego wartość RZN ponownie wzrosła i wynosi obecnie 129.


Nowości
Ciekawym nowym reproduktorem jest Blomdahl. Blomdahl to jeden z pierwszych i równocześnie najlepszy syn Billiona na niemieckiej liście najlepszych reproduktorów. Jest to nadal jedyny reproduktor w Niemczech z matką Shottle w pierszej części listy najlepszych buhajów. Ta córka Shottle wywodzi się od znanej i wykorzystywanej w skali międzynarodowej Jockobenge, matki buhajów - m. in. najwyżej notowanego w Niemczech syna Laudana - Leko. Przy łącznej względnej wartości hodowlanej na poziomie 135 Blohmdahl przekazuje korzystne cechy w sposób bardzo zrównoważony. Charakterystyczne dla potomków są: wysoka mleczność i ilość białka, a także dobre parametry w zakresie okresu użytkowania i zdrowotności wymion.

Oldtimer to nowy buhaj, który może przekazać wysoką mleczność i ilość białka w swoim materiale genetycznym. Jako jedyny do tej pory syn Olivera, którego córki zostały sprawdzone, stanowi ciekawą alternatywę genetyczną dla pozostałych ojców buhajów. Potomstwo Oldtimera przychodzi na świat bez komplikacji i wykazuje wysokie parametry w zakresie zdrowia wymion i okresu użytkowania.


Liczne córki - wysokie bezpieczeństwo
Spośród intensywnie eksploatowanych buhajów doskonale sprawdziły się między innymi Jobess i Jango. Oba buhaje mają już tysiące córek z kolejnego cyklu rozpłodowego. Doskonałe wrażenie nadal pozostawia Schaffner należący do najwszechstronniej obdarzonych buhajów w ofercie INTERGEN. Grupa jego córek prezentowana była na wystawie - Schau der Besten 2012!

Najwyżej notowanym w grupie najciekawszych synów Goldwina jest Gloy. Należy on do najwydajniejszych reproduktorów spośród synów Goldwina. Córki buhaja o imieniu Goldberg wykazują dobry pokrój, dobrze ukształtowane nogi i mocno zawieszone wymiona. Innym znanym i atrakcyjnym synem Goldwina jest Golden Eye.

Syn Eleganta - Beagle - pozostaje jednym z najpopularniejszych buhajów firmy. Jego popularność jest uwarunkowana między innymi nietypowym pochodzeniem (Elegant x Stormatic), co umożliwia wykorzystanie w wielu aktualnych liniach krwi. Ponadto buhaj ten łączy dobre dziedziczenie cech z niemal doskonałych pokrojem.

Pakiet dopełniają pozyskane podczas ostatniej oceny wartości hodowlanej buhaje, których córki zostały sprawdzone - Broderick (syn Boltona), Twinkle (syn Toystory) i Brownie (syn Britta). Jotan Red o ładnym pokroju - buhaj wywodzący się z rodziny Kamps-Hollow Altitute RC RX-95 nie stracił na popularności, nadal ciesz się sporym zainteresowaniem.


Nasze buhaje posiadające liczne córki urodzone po fazie testu utrzymują wartość hodowlaną na bardzo dobrym poziomie, stanowiąc dla nas dobre zabezpieczenie na najbliższy czas. Liderem jest oczywiście stary mistrz Laudan. Liczba jego córek wzrosła o niemal 3.000 sztuk, osiągając obecnie wartość niemal 65.000 osobników. Większość z jego potomstwa za granicą jest hodowana w Danii, Finlandii, Szwecji, a także we Włoszech. Do tej grupy od dłuższego czasu należą także nasi starzy znajomi - synowie Jocko Besne - Jefferson, Janosch i Junker. Jefferson ma przy tym najwięcej córek (> 33.000 sztuk).
Nadal wykazuje on wysoki potencjał wydajnościowy (+ 1.820 kg mleka). Janosch (prawie 13.000 córek) imponuje kombinacją dobrego dziedziczenia pozytywnych cech oraz doskonałym pokrojem. Junker (>16.000 córek) to buhaj, którego wyróżniają przede wszystkim bardzo dobre parametry fitness.
Wielu z Państwa zapewne przypomina sobie wysokiej jakości potomstwo buhaja Eminem zaprezentowane minionej jesieni na naszej wystawie związkowej "Blickpunkt Rind". W jego wartości hodowlanej uwzględniono informacje dotyczące licznych córek - kolejnych sztuk pod oceną użytkowości. Jeżeli chodzi o wartość hodowlaną w zakresie wydajności, Eminem ma teraz 2.566 córek (+1.000). Warto tu wspomnieć o dobrym rozwoju pokroju u potomstwa tego buhaja. Przy 159 nowych córkach uwzględnionych w ocenie pokroju po 3 dodatkowe punkty - doskonały wynik. Uniwersalny buhaj Zanardi ze 171 nowymi córkami również odnotował wzrosty. Dzięki poprawie w zakresie RZM, RZE i RZG awansował o 30 miejsc w rankingu.
Sascha z kolei bardzo dobrze pokrywa zapotrzebowanie na genetykę alternatywną. W najbliższych tygodniach na świat przyjdzie grono jego córek z zapłodnienia po fazie testu. Buhaj ten posiada ponadprzeciętne parametry z zakresu wycieleń (RZKd 107, RZKm 121) - wyniki naprawdę warte odnotowania!


« Powrót do aktualności